REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ȘI DESFĂȘURARE
 a concursului județean de matematică

“MEMORIALUL PETKES GRIGORE”
ediția a XI –a   2017

OBIECTIVE:

1.      Promovarea disciplinei matematică și a spiritului competitiv în rândul elevilor.

2.      Descoperirea elevilor talentați, cu aptitudini deosebite pentru disciplina matematică.

3.      Cinstirea memoriei unui matematician care a șlefuit talente în cei 38 de ani puși în slujba matematicii.

GRUPUL ȚINTĂ:

Toți elevii pasionați de matematică din clasele V-VIII  și IX-XII din județul Satu Mare.

DATA DESFĂȘURĂRII CONCURSULUI:

În luna noiembrie, într-o zi de sâmbătă.

PARTICIPANȚII LA CONCURS:

Cel mult 4 elevi/pe nivel de la toate unitățile școlare din județ. (Cu excepția liceului organizator)

COMISIA DE ORGANIZARE:

Consiliul  de administrație al Liceului Teoretic Carei

Prof. Zsidó Sándor - director - președinte

Membrii:

Prof. Czenter Enikő

Prof. Gaskó Gabriella

Prof. Nilvan Sorin

Prof. Tămîian Traian

Prof. Muszka Ágnes   - informatician

Prof. Gozner Robert   - informatician

Prof. Pop Rodica        - secretar

CORECTAREA:

Se face de către profesorii care au elevi participanți la concurs, cu mențiunea că niciun  profesor, pe cât va fi posibil, nu va corecta lucrările elevilor săi.

SUPRAVEGHEREA  CONCURENȚILOR:

Se face de către profesorii liceului organizator, care au optat pentru participarea la această activitate a școlii.

TIMPUL DE LUCRU :

Concursul se va desfășura pe durata a 2 ore, cronometrate din momentul în care fiecare concurent a primit subiectul multiplicat.

PREMIEREA CÂȘTIGĂTORILOR:

Se va face de către inspectorul de specialitate, iar în lipsa acestuia de către reprezentantul Liceului Teoretic Carei.

În cazul neparticipării la festivitatea de premiere, concurenții câștigători își pierd dreptul de a ridica ulterior suma alocată ca premiu, aceasta fiind reportată pentru ediția viitoare a concursului.

PROGRAMUL CONCURSULUI :

8 00  – 8 30        Sosirea participanților

9 00-   11 00       Concursul ( proba scrisă ) pentru elevi

În acest răstimp profesorii vor depune o coroană de flori la mormântul profesorului Petkes Grigore

1130  – 13 30     Corectarea lucrărilor

1500                       Festivitatea de premiere

Ora festivității de premiere poate fi modificata din motive obiective.

TEMATICA PROPUSĂ PENTRU CONCURS:

Cls. a V-a :Materia clasei a IV-a + capitolul  Numere naturale, și calculul câtorva sume interesante.

Cls. a VI-a :Materia clasei a V-a + capitolul   Mulțimea   numerelor naturale

Capitolele Dreapta, Unghiuri , inclusiv unghiuri adiacente; bisectoarea unui unghi.

Cls. a VII-a :Materia clasei a VI-a + capitolul   Mulțimea   numerelor raționale. Capitolul   Patrulatere  convexe, paralelogramul,  dreptunghiul, rombul, pătratul.

Cls. a VIII-a:  Materia clasei a VII-a + Capitolul   Mulțimea   numerelor reale, formule prescurtate, inclusiv raționalizarea numitorului de forma , capitolul  relații între puncte, drepte și plane.

Cls. a IX -a: Materia clasei a VIII-a + capitolul Numere reale, vectori ( cap.I )

Cls. a X -a : Materia clasei a IX-a + capitolul  Puteri , radicali , logaritmi

Cls. a XI- a: Materia clasei a X-a + capitolul Șiruri Permutări , matrici ( fără A-1 )

Cls. a XII -a: Materia clasei a XI-a +capitolul Primitive (metoda integrării prin părți și prima metoda de  schimbare de  variabilă), Legi de compoziție, parte stabilă, grupuri

Observații:  1.Ediția a XI-a  a concursului va avea loc în data de 11 noiembrie 2017

2. Primii trei elevi de la fiecare nivel sunt premiați cu bani în valoare de : prem.I.-150 RON, prem.II-100 RON, prem.III- 50 RON

3. Începând cu ediția a VII-a, s-a  instituit un premiu special pentru elevii din mediul rural care, la fiecare nivel, au obținut punctajul cel mai mare. Valoarea acestuia este 100 de RON.

4. Pentru a evita eventualele discuții,  începând cu anul 2011, subiectele pentru liceu au fost elaborate de un profesor numit de domnul director a cărui identitate este necunoscută.

ÎNSCRIEREA PENTRU CONCURS

se face până în data de 09 noiembrie 2017 pe adresa de email:  rgozner@yahoo.com

Vă așteptăm cu drag!

ORGANIZATORII.